06 Sentyabr, 2022 10:41 1435
Sizi “ADEX-2022” 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisinin açılışı münasibətilə salamlayır və bütün iştirakçılara uğurlar arzulayıram.
Artıq ənənəvi xarakter almış “ADEX” sərgisi hərbi-texniki əməkdaşlığın inkişafı, ən müasir silah, texnika və texnologiyaların nümayiş etdirilməsi üçün mühüm platformaya çevrilmişdir. Sərgi dünyanın tanınmış hərbi sənaye müəssisələrini, nüfuzlu xarici şirkət və təşkilatları, rəsmi nümayəndə heyətlərini və mütəxəssisləri eyni məkanda toplayaraq işgüzar əlaqələrin qurulması və yeni müqavilələrin imzalanması üçün geniş imkanlar yaradır.
“ADEX-2022” Vətən müharibəsində qazanılmış parlaq qələbədən sonra Azərbaycanın təşkil etdiyi ilk beynəlxalq müdafiə sərgisidir. Tədbirdə real döyüş əməliyyatları zamanı uğurla sınaqdan çıxmış yerli hərbi təyinatlı məhsulların nümayiş etdirilməsi onun əhəmiyyətini daha da artırır.
XXI əsrin müharibəsini aparmış Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin döyüş təcrübəsi bu gün inkişaf etmiş ölkələrin hərbi mərkəzlərində diqqətlə öyrənilir. Son dərəcə çətin relyef şəraitində ən müasir döyüş silahlarını tətbiq etməklə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri düşmənin möhkəmləndirilmiş müdafiə xətlərini yarmış və sürətlə irəliləyərək cəmi 44 gün ərzində onu təslim olmağa məcbur etmişdir. Azərbaycanın tarixi qələbəsi göstərdi ki, hərbi sahədə qarşıya qoyulmuş məqsədlərə nail olmaq üçün müasir ordu quruculuğu, ölkənin hərbi qüdrətinin yüksəldilməsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirilməsi son dərəcədə əhəmiyyətlidir.
Azərbaycan Respublikası öz Silahlı Qüvvələrinin döyüş qabiliyyətinin artırılmasına və maddi-texniki bazasının gücləndirilməsinə daim xüsusi önəm verir. Ölkəmiz hərbi-texniki sahədə dünyanın qabaqcıl dövlətləri ilə əməkdaşlığını inkişaf etdirməklə yanaşı, milli müdafiə sənayesi sahəsində də imkanlarını genişləndirir. Hazırda Azərbaycan aviasiya, naviqasiya, cihazqayırma və digər istiqamətlər üzrə dünyanın 50-dən çox ölkəsinin aparıcı şirkətləri ilə sıx əməkdaşlıq edir, ölkəmizin müdafiə sənayesi müəssisələrində istehsal olunan məmulatların həcmi ildən-ilə artır.
Biz, qarşıdan gələn dövrdə də müasir silah, hərbi texnika, döyüş sursatı, arxa xidmət əmlakı və digər maddi vasitələrin istehsalına xüsusi diqqət yetirməklə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrini və ölkəmizin müdafiə qabiliyyətini daha da gücləndirəcəyik.
Əminəm ki, “ADEX-2022” sərgisi faydalı təcrübə mübadiləsinin aparılmasına, yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına əlverişli imkan yaradacaq və Azərbaycanın müdafiə sənayesinin elmi-texnoloji potensialının artırılmasına öz müsbət töhfəsini verəcəkdir.

06 September, 2022 10:41 1428
I welcome you to the opening of the Fourth Azerbaijan International Defense Exhibition “ADEX-2022” and wish all the participants the best of luck.
The now traditional “ADEX” exhibition has become an important platform for the development of military-technical cooperation and for the demonstration of the most advanced weaponry, equipment and technologies. The exhibition brings together the world"s well-known military industrial enterprises, authoritative foreign companies and organizations, official delegations and specialists, thus creating ample opportunities for the establishment of business relations and signing of new contracts.
“ADEX-2022” is the first international defense exhibition to be organized by Azerbaijan after the country’s brilliant victory in the Patriotic War. The demonstration of local military products that were successfully tested in real combat operations enhances its importance even more.
The combat experience of the Armed Forces of Azerbaijan, which fought the war of the 21st century, is being carefully studied in the military centers of developed countries nowadays. By deploying the most modern combat weapons in extremely difficult natural terrain, the Armed Forces of Azerbaijan broke through the enemy’s heavily fortified defense lines and forced it to surrender in a matter of 44 days. The historical victory of Azerbaijan showed that in order to achieve the goals set in the military field, it is extremely important to build a modern army and implement consistent and focused measures to increase the country"s military power.
The Republic of Azerbaijan has always attached special importance to increasing the combat capability of its Armed Forces and strengthening its material and technical infrastructure. In addition to developing cooperation with the world"s leading countries in the military-technical field, our country is also expanding its capabilities in the field of national defense industry. Azerbaijan is currently closely cooperating with leading companies of more than 50 countries of the world in aviation, navigation, device manufacturing and other directions. The volume of products manufactured by the country’s defense industry enterprises is increasing by the year.
In the coming period, we will further strengthen the Armed Forces and the defense capability of our country, attaching special importance to the production of modern weapons, military equipment, ammunition, rear service property and other material means.
I am sure that the “ADEX-2022” exhibition will create a favorable opportunity for the exchange of beneficial experience and the establishment of cooperative relations, and will make a positive contribution to expanding the scientific and technological potential of Azerbaijan"s defense industry.