Əsas səhifə \ Prezident İlham Əliyev: "Biz çox uğurla əməkdaşlıq...
Prezident İlham Əliyev: "Biz çox uğurla əməkdaşlıq etdiyimiz müdafiə sənayesində bir sıra layihələri artıq nəzərdən keçirdik"
İyulun 11-də İslamabadda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Əvvəlcə Pakistanın Baş naziri çıxış etdi.
Baş nazir Məhəmməd Şahbaz Şərifin bəyanatı
-Mənim əziz qardaşım Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev. Azərbaycan nümayəndə heyətinin hörmətli üzvləri, Pakistan nümayəndə heyətinin hörmətli üzvləri, xanımlar və cənablar. Əssalamu-aleykum.
Əziz qardaşım, Sizi Pakistanda salamlamaq məndə böyük məmnunluq və şərəf hissi oyadır. Siz öz dəyərli vaxtınızı sərf edərək qardaş ölkəyə səfər edirsiniz. Buraya eniş etdikdən bəri Pakistan xalqı Sizi televiziya ekranlarında və sosial mediada görməkdən çox məmnundur. Ona görə məmnundur ki, səmimi dost və həqiqi qardaş öz qardaş ölkəsini ziyarət edir. Cənab Prezident, 2023-cü ildə məni Azərbaycana dəvət etdiyiniz çox yaxşı xatirimdədir. Səxavətiniz və çox səmimi qonaqpərvərliyinizlə bağlı o xoş anları hələ də xatırlayıram. Nahar zamanı ləziz yeməyiniz hələ də xatirimdədir. Kaş onun dadına bir də baxa bilərdim. Lakin bunun üçün Sizin möhtəşəm ölkənizi yenə də ziyarət etməliyəm. İnşallah, noyabr ayında gələcəyəm.
Zati-aliləri, bu gün çox məhsuldar təkbətək görüşümüz və sonra geniş tərkibdə görüşümüz oldu. Bu müzakirələrin qarşılıqlı inam və etimad, hər iki ölkənin irəli getməli olduğuna və hələ də kiçik olan, təqribən yüz milyon dollardan az olan və dostluğumuzu, qardaşlığımızı əks etdirməyən ticarət, birgə investisiyalar, birgə əməkdaşlıq sahələrində, qarşılıqlı fayda verən sahələrdə daha yüksək nailiyyətlər qazanmalı olduğuna dair təcililik və sarsılmaz dəstək əsasında aparıldığından çox məmnunam. Əlbəttə ki, münasibətlərimiz onilliklər ərzində davam edir və hər iki ölkə arasında bayaq qeyd olunduğu kimi bu münasibətlər səmimi xarakter daşıyır. Biz fərqli dillərdə danışırıq, biz urdu dilində, siz Azərbaycan və ya türk dilində danışırsınız. Biz bir-birimizdən uzaqda yaşayırıq, lakin inanın mənə, bizim qəlblərimiz bir yerdə döyünür, fərqli dillərimizin olmasına baxmayaraq biz birlikdə danışırıq, biz bir yerdə düşünürük, biz ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərimizə aid bütün məsələlərdə bir-birimizin yanındayıq.
Pakistan həmişə sizin Qarabağla bağlı mövqeyinizi dəstəkləmişdir və sizin Qələbəniz ədalətin hərtərəfli təntənəsinin nümunəsidir. Pakistan bu onilliklər ərzində həmişə sizin haqq işinizi dəstəkləyib. Eynilə mənim əziz qardaşım, Siz həmişə kəşmirlilərin haqq işini dəstəkləmisiniz. Mən BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə müvafiq olaraq öz müqəddəratını təyin etmək hüququna nail olmaq üçün yetmiş ildən artıq böyük qurbanlar vermiş milyonlarla insanı nəzərdə tuturam. Yaxın Şərqdə digər ölkələrlə yanaşı, Azərbaycan və Türkiyə Kəşmirin haqq işini dəstəkləyən dost və qardaş ölkələrdən olmuşdur. Mənim əziz qardaşım, böyük məmnunluqla böyük qardaşım Baş nazir Nəvaz Şərifin hakimiyyətdə olduğu dövrdə - 2017-ci ildə Pakistana səfərinizi xatırlayıram. Tarix yenidən təkrarlanır. Bu gün Siz Pakistanı ziyarət edirsiniz. Mən Nəvaz Şərifin kiçik qardaşı olaraq Pakistan hökuməti və xalqı adından Sizi qəbul edirəm.
Bugünkü ətraflı söhbət zamanı biz ikitərəfli ticarətimizi genişləndirməklə bağlı razılığa gəldik. Biz, həmçinin birgə əməkdaşlıq və birgə investisiya sahələrini müzakirə etdik. Qardaşım Prezident, icazənizlə deyim ki, biz qarşılıqlı mənfəətli layihələrə ilkin olaraq 2 milyard dollar dəyərində investisiyalarla bağlı müzakirə apardıq. Bu gün biz bununla bağlı ilkin müzakirələr apardıq. Sabah isə iki ölkənin nümayəndə heyətləri ilə rəsmi müzakirələr aparılacaq və sonra ümidvaram ki, mən noyabrda sizin möhtəşəm ölkənizə səfər edəndə, o vaxta qədər hər iki tərəf ilkin olaraq 2 milyard dollar dəyərində razılaşmaları imzalamağa hazır olacaq. İnşallah, bu göstəriciləri qarşıdakı illərdə milyardlarla dollaradək artırmaq üçün hər iki tərəfin böyük potensialı var. Əminəm, hər iki tərəf, xüsusilə Pakistan tərəfi qardaş ölkəmiz olan Azərbaycanın bu sürətinə çatmaq üçün gərgin işləyəcək ki, biz bu müzakirəni həqiqi fəaliyyətə çevirə bilək.
Əziz qardaşım, son olaraq Bakıda COP29-a ev sahibliyi etməyə hazırlaşdığınız bir vaxtda mən Sizə və hökumətinizə ən xoş arzularımı çatdırmaq istərdim. COP29 inkişaf etməkdə olan bütün ölkələr, o cümlədən Pakistan üçün mühüm beynəlxalq tədbir olacaq. Biz əminik ki, Sizin müdrik və uzaqgörən rəhbərliyinizlə, İnşallah, COP29 Pakistan kimi inkişaf etməkdə olan ölkələrin iqlim dəyişikliyi məsələləri ilə bağlı nəticələrə nail olacaq.
Əziz qardaşım, Pakistana səfərinizə görə Sizə bir daha minnətdarlığımı bildirmək və təkrarlamaq istərdim ki, Zati-alinizin səfəri qardaşlıq əlaqələrimizdə həlledici məqam olacaq. Bu səfər, həqiqətən də iki ölkə arasında yüksək səviyyəli əməkdaşlığın tamamilə yeni dövrünü açacaq. Mən qeyd etmək istərdim ki, bir qədər əvvəl sizin burada əyləşən ekspertlərinizdən biri tərəfindən hazırlanmış İslamabadın abadlaşdırılması planı təqdim olundu. Üzünüzü göstərmək istərdinizmi? O, özünün abadlaşdırma planını təqdim etdi. Biz bu cür planları bəzən İstanbuldan nümunə götürürdük, indi isə Bakıdan nümunə götürürük. Onun komandası bu yaxınlarda İslamabada səfər edəcək. Daxili işlər naziri də buradadır. Heyətin rəhbəri bu fürsətdən istifadə edib İslamabadı Bakıya oxşadacaq. Bu, İnşallah, sizə məşhurluq gətirəcək. Mən bir daha Sizə təşəkkürümü bildirmək və fikirlərinizi ifadə etmək üçün söz vermək istərdim. Təşəkkür edirəm.
Sonra dövlətimizin başçısı bəyanatla çıxış etdi.
-Hörmətli Baş nazir, əziz qardaşım. İlk növbədə, dəvətə görə bir daha minnətdaram. Sizin gözəl ölkənizdə yenidən səfərdə olmaq böyük şərəfdir. Biz görüşəndə əziz qardaşımdan xahiş etdiyim ilk məsələlərdən biri salamlarımı və hörmətimi mənim çox hörmət etdiyim və 7 il əvvəl burada - bu binada görüşdüyüm qardaşım, Baş nazir Nəvaz Şərifə çatdırmaq oldu. İndi isə mən böyük qardaşımıza hörmətimi kameralar qarşısında ifadə etmək istəyirəm. Mənim Pakistana 7 ildən sonra qardaşımın qardaşı Baş nazir olduğu zaman səfər etməyim rəmzi məna kəsb edir.
Bizim qardaşlığımız xalqlarımızın əsrlərlə bundan əvvələ təsadüf edən, bir-birinə olan dərin hisslərinə əsaslanır. Azərbaycana gələn pakistanlıların sayı son illər ərzində daha da artıb və biz Bakı-İslamabad, Bakı-Kəraçi, Bakı-Lahor arasında birbaşa uçuşları artıq müzakirə etdik. Bir sözlə, Pakistandan gələn insanlar İçərişəhəri ziyarət edəndə və Karvansaranı görəndə onu “Multan” adlandırırlar. Beləliklə, onlar bizim əsrlər boyu bir-birimizə necə bağlı olduğumuzu anlayırlar. Həqiqətən, bu bağlantı böyük sərvətdir.
Bu gün Pakistan ilə Azərbaycan arasında qardaşlıq münasibətləri həmin bünövrəyə əsaslanır. Biz qardaşıq və dostuq. Biz hər işdə, istənilən beynəlxalq təsisat daxilində, hər beynəlxalq məsələdə bir-birimizi dəstəkləyirik. Məsələn, irəli sürdüyümüz təşəbbüsdə qardaşlarımız bizi dəstəkləyir və eyni dəstək qarşılıqlı olur. Cəmmu və Kəşmir məsələsində bizim birmənalı dəstəyimiz qardaşlığımıza, eləcə də beynəlxalq hüquqa olan sadiqliyimizdir. Kəşmirlilərin hüquqları onilliklər boyu diqqətdən kənarda qalmış, pozulmuşdur. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri məsələnin necə həll olunmasını aydın şəkildə təsvir edir. Lakin, əfsuslar olsun ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icra mexanizmləri yoxdur. Ancaq qardaş və dost kimi biz Sizinlə, Kəşmirdəki qardaşlarımızla hər zaman yan-yana olacağıq, beynəlxalq hüququn və ədalətin tərəfində dayanacağıq. Mən əminəm ki, ədalət zəfər çalacaq.
Biz, bütün Azərbaycan xalqı yaxşı bilir ki, işğal dövründə Pakistan hər zaman yanımızda olan bir sıra ölkələrdən biri olmuşdur. İkinci Qarabağ müharibəsi – Vətən müharibəsi zamanı siyasi dəstək və Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləyən Pakistanın yüksəkrütbəli rəsmilərinin birmənalı bəyanatları bizə əlavə güc-qüvvət verdi. Pakistan məhz işğala görə Ermənistanla diplomatik münasibətləri qurmayan ölkədir. 2020-ci ilin noyabrında Qələbəmizi qeyd etdiyimiz zaman xalqımızın əllərində Azərbaycan, Pakistan və Türkiyənin bayraqları var idi. Bu, bizim münasibətlərimizi unikal edir. Bu gün praktiki layihələrlə bağlı bu münasibətləri hiss etmək üçün müzakirə etdiklərimiz bu bünövrəyə əsaslanır.
Biz Nazirlər Kabinetinin üzvlərinə bütün lazımi təlimatları vermişik. Onlar artıq təmas qurublar. Sabah səhər əziz qardaşımla növbəti görüşdən öncə onlar layihələri nəzərdən keçirmək və təhlil etmək məqsədilə yenidən görüşəcəklər. Yatıracağımız sərmayələrin ilkin həcmi, əziz qardaşımın qeyd etdiyi kimi, təxminən iki milyard dollardır. Biz energetika, infrastruktur, daşımalar və bir sıra digər sahələrdə, o cümlədən çox uğurla əməkdaşlıq etdiyimiz müdafiə sənayesində bir sıra layihələri artıq nəzərdən keçirdik. Beləliklə, biz güclü tərəfdaşlığı nəinki siyasi səviyyədə, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət və sərmayələr sahələrində də quracağıq. Baxın, bu gün nə qədər sənəd imzalandı. Biz həmin sənədlərin mübadiləsinin şahidi olduq. Onları mübadilə etmək çox vaxt apardı və təsəvvür edin ki, onların hazırlanması nə qədər vaxt tələb edib. Bu əsasla biz qarşılıqlı ticarətin həcmini birmənalı olaraq artıracağıq. Onlardan birini mən xüsusilə qeyd etmək istərdim. Bu, güzəştli ticarətlə bağlı sənəddir. Biz ilkin mərhələdə güzəştli ticarət formatına aid 9 maddəni müəyyən etdik. Lakin bu, yalnız başlanğıcdır. Əlbəttə ki, həmin şəxsin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Qardaşım ondan ayağa qalxmağı xahiş etdi ki, İslamabadda hər kəs onu tanısın. Bu abadlıq işlərində iştirak etmək böyük məsuliyyət və şərəfdir. Buyurun, əyləşin. Sizə deyə bilərəm ki, mən artıq qardaşımın xahişi ilə onu və onun heyətini ezam etdim və onlar müəyyən vaxt ərzində burada olublar. Onlar hörmətli Baş nazirə təqdim etdiyimiz layihənin ilk variantını hazırlayıblar. Onlar baxacaqlar, nəzərdən keçirəcəklər və əgər layihə təsdiqlənərsə, o, öz heyəti ilə dərhal buraya gələcək və gözəl şəhəri daha da gözəlləşdirmək üçün hər şeyi edəcəklər.
Qardaşlığa görə sağ olun, qardaşım. Dəstəyinizə görə sağ olun. Bir il öncə - iyun ayında Azərbaycana etdiyiniz səfər, deyərdim ki, bir növ sıçrayış oldu. Biz hər zaman bir-birimizi dəstəkləmişik. Biz hər zaman əməkdaşlıq etmişik. Lakin hazırda biz ticarət, sərmayələr, sənaye, energetika, daşımalar, nəqliyyat dəhlizləri kimi sahələrin praktiki elementlərinə qədəm qoyuruq. Bütün bunlar bizim planlarımızdır və bütün planlarımız icra olunacaq.
Dəvətə, qonaqpərvərliyə görə bir daha minnətdaram və qardaş Pakistan xalqına ən xoş arzularımı çatdırıram.

12 July, 2024 10:39 6530
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif made press statements.
First, Prime Minister of Pakistan delivered his speech.
Statement by Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif
- My very dear brother, President Ilham Aliyev of Azerbaijan, and very honorable members of Azeri delegation, honorable members of Pakistan delegation, ladies and gentleman, Wasalamualaikum.
My dear brother, it"s really a great pleasure and honor to welcome you to Pakistan and sparing time from your very valuable schedule to visit your brotherly country. Ever since you have landed here, people of Pakistan are extremely happy to see you on television screens and on social media, because genuine friend and the real brother is visiting his brother country. I remember vividly, Mr. President, when you invited me to Azerbaijan back in 2023. I still carry those very fond memories of your generosity and very warm hospitality. And I still remember your delicious lunch. I wish I can have it again. But for that, I"d love to visit your great country again in coming November inshallah.
Today, Your Excellency, we had very productive one-on-one meeting and then meetings with our teams. And I"m very satisfied that these discussions are based on mutual trust and mutual confidence. And this urge and this unwavering commitment in both countries have to move forward and touch higher levels of achievement in the field of trade, which is less than 100 million dollars and does not reflect the strength of our friendship and brotherhood, the field of joint investments, joint collaboration, in areas which are mutually beneficial. Most definitely, our relations span over decades and this is the kind of genuine relationship between the two countries. As I said earlier on, we speak different languages. We speak Urdu, you speak Azeri or Turkic and we live far away. But believe me, and you will also endorse this statement that our hearts beat together. We speak together although in different languages, we think together and we stand together on all issues pertaining to our bilateral relations and multilateral relations.
Pakistan has always supported your stand on Karabakh. Your victory is an example that how justice and fair play, you know, really comes out in a resounding fashion. And Pakistan has always stood by your cause over these decades. And similarly, my very dear brother, you have always supported the cause of Kashmiris, those millions of people who have paid huge sacrifices more than seven decades to achieve their right of self-determination as per UN Security Council resolutions. Azerbaijan has been one friendly, brotherly country, along with other countries in the Middle East, Turkiye, who have stood by the cause of Kashmir. My dear brother, I recall with great pleasure your visit in 2017 during the tenure of my elder brother, Prime Minister Nawaz Sharif. And the history is repeating itself that today you"re visiting Pakistan and Nawaz Sharif’s younger brother is receiving you along with the Government of Pakistan and the people of Pakistan.
In today"s in-depth conversation, we have agreed to enhance our bilateral trade. We"ve also discussed areas of joint cooperation and joint investments. And if I may say with your permission, Mr. President, that we have discussed an initial figure of $2 billion dollars in investments in areas of mutually beneficial projects. For that we had initial discussion today and tomorrow, a formal discussion will take place with the teams of the two countries and then hopefully, when I will undertake my visit to your great country in coming November, by then, hopefully both sides will be ready to ink agreements worth $2 billion to start with, and inshallah there is great potential on both sides to really enhance these figures to billions of dollars in years to come. And I"m sure both sides, particularly, the Pakistani side would work overtime to catch up with the speed of brotherly country, Azerbaijan"s speed, so that we can actually, you know, materialize this discussion into genuine action.
My dear brother, finally, I would like to convey my best wishes to you and your government as you prepare to host the COP29 in Baku. COP29 will be a significant international event for all developing countries, including Pakistan. We are very confident that under your wise and sagacious stewardship inshallah COP29 will deliver on the climate change related issues of developing countries like Pakistan.
My very dear brother, I once again would like to thank you for your visit to Pakistan and reiterate, Your Excellency’s visit could be a watershed moment in our brotherly relations. It will be truly a harbinger of a new era of high level of cooperation between our two countries. And I would like to mention that you a while ago presented a beautification plan of Islamabad, which has been prepared by one of your experts sitting here, our brother over there. And would you want to show your face? He has presented this beautification plan. I used to copy such plans from Istanbul and you know, and now we"re copying Baku. And his team would be coming soon to visit Islamabad. The minister of interior is sitting is here. Chairman sitting here will make best use of this opportunity and convert Islamabad like Baku, and that will give you a public recognition inshallah. I would like to thank you once again, and would like to request you to come to the podium for your views.
xxx
Then, the head of state made his remarks.
- Dear Prime Minister, dear brother. First of all, once again, thank you for invitation. It"s a big honor and privilege to visit your beautiful country once again. When we just met, one of the first things I asked my dear brother was to convey my best greetings and respect to my brother, Prime Minister Nawaz Sharif, whom I respect very much and whom I met here in this building seven years ago. Now I want, in front of the cameras, also express my respect to our great brother. It is a symbolic that I"m visiting Pakistan after seven years when the brother of my brother is now the Prime Minister.
Our brotherhood is based on deep feelings between our peoples towards each other, which go back to centuries. More and more Pakistanis come to Azerbaijan now in recent years. We just discussed direct flights between Baku and Islamabad, Baku and Karachi, Baku and Lahore. So, when the people from Pakistan come to the old city and see caravanserai, which is called Multan, they understand how connected we"ve really been throughout the centuries. This connection is a big asset.
And today brotherly relations between Pakistan and Azerbaijan are based on this foundation. We are brothers, we are friends. We support each other on every issue on every international case, in every international institution. When it comes to the case, which we introduce, our brothers support us and the same vice versa. Our straightforward support on the issue of Jammu and Kashmir is our commitment to our brotherhood and also our respect to international law. The rights of Kashmiris are ignored and violated for decades. United Nations Security Council resolutions clearly indicate how this issue must be resolved. But unfortunately, United Nations Security Council resolutions have no mechanism of implementation. But we, as brothers and friends, will always stand side by side with you, with our brothers in Kashmir, with international law, with justice. And I"m sure justice will prevail.
We, all the people of Azerbaijan, know very well that during the times of occupation, Pakistan was one of several countries, which always stood side by side with us. And during the Second Karabakh War, the Patriotic War, political support, straightforward statements from high-ranking officials of Pakistan supporting Azerbaijan"s just position gave us additional power and strength. Pakistan is the country, which did not establish diplomatic relations with Armenia because of occupation. When we were celebrating our victory in November 2020, there were flags of Azerbaijan, Pakistan and Turkiye in the hands of our people.
We gave all the necessary instructions to members of our Cabinet of Ministers. They are already in contact. Tomorrow morning they will meet again before we meet again with my dear brothers in order to review and to analyze the projects. The initial amount of investments, which we"re planning to accumulate, as my brother mentioned, is around 2 billion US dollars. We already reviewed several projects in the area of energy, infrastructure, connectivity, and many others including defense industry where we are cooperating very successfully. So, we will build a strong partnership not only on a political level, which we already have, but also on an economic level – trade, investments. Look how many documents today have been signed, and we witnessed the exchange of those documents. It took a lot of time just to exchange so you can imagine how much time it took to prepare these documents. And based on this, we will increase definitely the level of mutual trade. One of them I"d like to especially mention. It"s a document on preferential trade. We identified as the initial stage nine positions where we have preferential trade format but this is only the beginning. And of course, big responsibility will be on that person who my brother asked to stand up so that everybody in Islamabad knows him. It"s a big responsibility and a big honor to participate in this renovation. Please sit down. I can tell you that I already, upon the request from my brother, sent him and his team. They have been here for quite a while. They prepared the first version of the project which we submitted to dear Prime Minister. They will look, they will review and if they approve it, he will come with his team immediately and do everything in order to make the beautiful city even more beautiful.
Thank you, my brother for your brotherhood. Thank you for your support. Your visit last year to Azerbaijan a year ago in June was a kind of a breakthrough, I would say. We always supported each other and cooperated but now we engage in practical elements of trade, investments, industry, energy, transportation, corridors of transportation. So all that is our plans and all our plans will be implemented.
So once again, thank you for hospitality. Thank you for invitation, and best wishes to the brotherly people of Pakistan.