İlham Əliyevin və Baş nazir Məhəmməd Şahbaz Şərifin geniş tərkibdə görüşü keçirilib
İyunun 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərifin geniş tərkibdə görüşü keçirilib.
Görüşdə çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dedi:
-Hörmətli cənab Baş nazir, mənim əziz qardaşım və hörmətli qonaqlar, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Sizi ölkəmizdə qəbul etməyə çox şadam. Mənim dəvətimi qəbul etdiyiniz üçün Sizə təşəkkür edirəm. Əminəm ki, səfəriniz ölkələrimiz arasında qardaşlıq münasibətlərini gücləndirəcək. Bu münasibətlər tərəfdaşlıq, dostluq və qardaşlıq üzərində qurulub. Biz elə indicə cənab Baş nazirlə ikitərəfli münasibətlərimizin geniş gündəliyini müzakirə etdik və bir daha ölkələrimizin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə güclü dəstəyimizi ifadə etdik. Mən cənab Baş nazirə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və işğal vaxtında, İkinci Qarabağ müharibəsində və ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdikdən sonra göstərilmiş dəstəyə görə minnətdarlığımı bildirdim. Biz Kəşmir məsələsində Pakistanın mövqeyini ciddi dəstəklədiyimizi bir daha ifadə edirik və bütün beynəlxalq təsisatlarda bu mövqeyi açıq şəkildə dəstəkləyirik və dəstəkləməyə davam edəcəyik.
Bu gün biz ticarət və iqtisadi əməkdaşlığımıza, enerjiyə, daşımalara, müdafiə sənayesinə aid mühüm məsələləri geniş şəkildə müzakirə etdik. Biz bu formatda müzakirələrimizi davam etdirəcəyik. Əminəm ki, səfər nəticəsində müxtəlif sahələr üzrə yeni əməkdaşlıq proqramını işləyib hazırlayacağıq və o, bizim tərəfdaşlığımızı daha da gücləndirəcək.
Cənab Baş nazir bir daha xoş gəlmisiniz.
Pakistanın Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif dedi:
-Təşəkkür edirəm, mənim qardaşım Prezident İlham Əliyev. Sizinlə bir daha görüşmək mənim üçün böyük şərəfdir. Burada əyləşənlər qardaş və bacılardır. İcazə verin, əvvəlcə bunu deyim, mənim qardaşım Baş nazir Nəvaz Şərif mənə dünən dedi ki, siz Bakıya gedəcəksiniz, mənim səmimi salamlarımı qardaşım Prezident Əliyevə çatdırın. O dedi ki, Şahbaz, Bakını görmək səndə böyük təəssürat yaradacaq. Cənab Prezident, bu, məndə, sadəcə təəssürat yaratmayıb, dərin təəssürat yaradıb. Mənim ötən gecədən etibarən gördüklərim Sizin baxışınızı, liderliyinizi və bu illər ərzində ölkənizi qurmaq üçün göstərdiyiniz dinamik səyləri əks etdirir. Mən ziddiyyətdən çəkinməyərək deyə bilərəm ki, indiyədək Bakıda gördüklərimin müqayisəsini apara bilərəm. Siz bu şəhəri dünyanın hər hansı ən inkişaf etmiş, gözəl şəhəri ilə müqayisə edə bilərsiniz. Burada heç bir mübaliğə yoxdur. Mənim gündəlik üzrə qaldırmağı nəzərdə tutduğum məsələlərdən biri o idi ki, istəyirdim ən yaxşı landşaft mütəxəssislərini Pakistana göndərəsiniz. Landşaft gözəldir, mənə inanın, mən heyran olmuşam.
Prezident İlham Əliyev: Təşəkkür edirəm.
Baş nazir Məhəmməd Şahbaz Şərif: Bu gün mən dahi atanızın məzarını ziyarət etdim. Deməliyəm ki, Sizin gördüyünüz böyük işlər sayəsində onun ruhu çox şad olmalıdır. Sizi təbrik edirəm. Düşünürəm ki, mənim Bakıya səfərim çox mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Hesab edirəm ki, İslamabada qayıdanda, dövlət xidməti sahəsində belə bir liderin addımlarından çox şey öyrənmiş olacağam.
Qardaşım Prezident, biz iki qardaş ölkəyik. Bizim əlaqələrimiz qarşılıqlı etimad, hörmət və hədsiz səmimiyyət üzərində qurulub. Siz hər zaman Kəşmir məsələsini dəstəkləmisiniz və Pakistanın yanında olmusunuz.
X X X
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Nəvaz Şərifə çatdırmağı xahiş etdi.
Yazını paylaşBaxış sayı:
22.07.2026, 16:43
MSN və UNEC arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib
19.07.2026, 11:40
Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin məlumatı
17.07.2026, 16:03
Müdafiə sənayesi nazirinin müavini Mehman Baxışov Gürcüstanda rəsmi səfərdə olub
11.07.2026, 18:28
“Mühəndis Hazırlığı və Müdafiə Sənayesi Ekosisteminin İnkişafı Proqramı”nın hesabat və məzun günü ilə bağlı tədbir keçirilib
09.07.2026, 19:13
Vüqar Mustafayev Selçuk Bayraktarla görüşüb
02.07.2026, 18:06
Azərbaycan və Türkiyə arasında müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlıq müzakirə olunub
30.06.2026, 18:31
Müdafiə sənayesi sahəsində kadr hazırlığı diqqət mərkəzindədir
30.06.2026, 11:08
Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin şəhid olmuş əməkdaşları ölümündən sonra ordenlə təltif ediliblər
23.06.2026, 10:37
Müdafiə Sənayesi Nazirliyi Aparatının rəhbərinə “3-cü dərəcə dövlət müşaviri” ixtisas dərəcəsi verilib

16 June, 2023 09:00 1736
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif have held an expanded meeting.
Addressing the meeting, President of Azerbaijan Ilham Aliyev said:
Dear, Mr. Prime Minister, my dear brother and dear guests, welcome to Azerbaijan. We are very glad to host you in our country. Thank you for accepting my invitation. I am sure that the visit will strengthen brotherly relations between our countries - relations based on partnership, friendship and brotherhood. We just discussed with the Prime Minister a broad agenda of our bilateral relations, once again reconfirmed our strong support to sovereignty and territorial integrity of our countries. I expressed gratitude to Mr. Prime Minister for supporting Azerbaijan’s territorial integrity during the times of occupation, during the Second Karabakh War and after we restored our territorial integrity. Once again, we reconfirmed our strong support to Pakistan on the issue of Kashmir, and we openly support and will continue to do it in all international institutions.
We discussed broadly today important issues of our trade and economic cooperation, energy, transportation, defense industry. Now in this format, we will continue our discussions. I am sure that as a result of the visit we will elaborate a new program of cooperation in different areas, which will strengthen our partnership even more.
Mr. Prime Minister, welcome once again.
Prime Minister of Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif said:
- Thank you, my brother President Ilham Aliyev. It is a great honor to meet with you again. Those seated here are our brothers and sisters. Let me say this first, my brother Prime Minister Nawaz Sharif told me yesterday that you would be going to Baku, so please convey my sincere greetings to my brother President Aliyev. He said, Shehbaz, Baku will make a great impression on you. Mr. President, your city has not just impressed me, it has made a deep impression. What I have seen since last night reflects your vision, your leadership and your dynamic efforts to build your country over the years. Without being afraid of contradiction, I can say that I can compare what I have seen in Baku so far. You can compare this city with any most developed and beautiful city in the world. And there is no exaggeration here. One of the issues I intended to table here was that I wanted to ask you to send the best landscapers to Pakistan. The landscape here is beautiful, believe me, I was impressed.
President Ilham Aliyev: Thank you.
Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif: Today I visited the grave of your genius father. I must say that his soul must be very happy because of the great work you have done. I congratulate you. I think that my visit to Baku is very important. I believe that when I return to Islamabad, I will have learned a lot from the steps of such a leader in the field of public service.
My dear brother, Mr. President, we are two fraternal countries. Our relations are based on mutual trust, respect and utmost sincerity. You have always supported the Kashmir issue and stood by Pakistan.
President Ilham Aliyev thanked for the greetings, and asked the Prime Minister to pass on his greetings to Nawaz Sharif.